Mi az a mentálhigiéné?
Akár a megelőzés, akár a nehéz helyzetekből való kilábalás felől közelítünk, végső soron a cél mindig a lelki jóllét fejlesztése, és szinten tartása. Hiszen életminőségünk, elégedettségi szintünk, lelki tartalékaink mind nagyban függenek mentális egészségi állapotunktól.
A mindennapok során gyakran használjuk a "higiénia", "higiénikus" vagy "higiénés" szavakat. Általában a tisztaság, rendezettség valamilyen formáját értjük alatta: saját egészségünk és jó közérzetünk érdekében tisztán tartjuk a testünket vagy a környezetünket.
A mentálhigiéné ugyanezt jelenti a lelkünkkel kapcsolatban: saját közérzetünk, lelki jóllétünk érdekében karban tartjuk, gondozzuk a mentális, pszichés egészségünket. Vagyis lényegében lelki egészségvédelemről beszélünk. Ez egy hozzáállás, sőt, életforma: minden olyan tevékenységet magában foglal, melynek célja az egészséges, rendezett lelki élet kialakítása és megtartása. Tágabb értelemben mindannyian foglalkozunk rendszeresen olyan dolgokkal, amelyek számunkra pozitív mentálhigiénés hatásúak. Egy önismereti tréning, egy erdei séta, versolvasás, egy jó beszélgetés, zenehallgatás, sport, relaxáció, jóga: bármi, ami segít kiszakadni a mindennapokból, és kapcsolódni önmagunkhoz, rendezni a gondolatainkat, érzéseinket. Minél több ilyen szokásunkat gyakoroljuk rendszeresen, annál töbet tettünk magunktól is saját mentális egészségünkért.
A mentálhigiénés szemlélet elsősorban két síkon érvényesül: hol a megelőzés és a karbantartás, hol pedig a konfliktusokkal, problémákkal való foglalkozás kap nagyobb hangsúlyt.
A megelőzés során saját életünkben beazonosítjuk, mire van szükségünk (és mitől kell megszabadulnunk) ahhoz, hogy saját lelki jóllétünket tartósan biztosítani tudjuk. Majd pedig azon dolgozunk, hogy ezeket rendszeresen beépítsük az életünkbe. Akár mentálhigiénés szakember segítségével, akár önállóan foglalkozunk ezzel: ha sikerrel járunk, számottevő lelki tartalékkal és gazdagabb önismerettel vághatunk neki az élettel járó nehézségeknek.
Mert nehézségek mindig vannak: mindannyiunk életében előfordulnak krízishelyzetek, kapcsolati konfliktusok, veszteségek. Természetes, ha ilyenkor átmenetileg kétségbeesünk, összezavarodunk, és nem látjuk a kiutat. Egy ilyen helyzetben szintén sokat jelenthet egy képzett mentálhigiénés szakember segítsége, aki meghallgat, támogat, elbírja a nehéz, olykor intenzív érzelmeket, és segíti a klienst abban, hogy kapcsolódjon önmagához. Vagyis: hogy letisztázza magában a problémájával kapcsolatos érzéseit, és felfedezze erőforrásait, amelyek segítségével rátalálhat a saját megoldására.
Akár a megelőzés, akár a nehéz helyzetekből való kilábalás felől közelítünk, végső soron a cél mindig a lelki jóllét fejlesztése, és szinten tartása. Hiszen életminőségünk, elégedettségi szintünk, lelki tartalékaink mind nagyban függenek mentális egészségi állapotunktól. Ez a mentálhigiénés szemlélet lényege, és ezt képviseljük mi, mentálhigiénés szakemberek is.